اینستاگرام نمایندگی فروش 1732 کرمان موتور

تجربه سفر با جی۵ اتوماتیک

1394-01-05 مقالات خودرو
تجربه سفر با جی۵ اتوماتیک
نظرات: 8

سلام Mohsen_Heydari هستم با اولین تجربه سفر با j5 اتوماتیک در خدمت دوستان عزیز خواهم بود.

 

جک j5 اتوماتیک - کرمان موتور 1732جک j5 اتوماتیک - کرمان موتور 1732

 

عکس جی5 در کوههای الله اکبر (آب گرم درگز)
 

 

 

 

امروز اولین تجربه سفرم با جی5 اتوماتیک انجام دادم تا الان فقط 1000 کیلومتر داخل شهر رانندگی کردم.

مسیری که طی کردم از مشهد-قوچان-درگز(نزدیک مرز ایران با ترکمنستان) قبلا این مسیر را بارها با 405 طی کردم و با همین ماشین هم مقایسه می کنم. 

در مشهد خیلی دنبال بنزین یورو4 گشتم متاسفانه پیدا نکردم و نتیجتا باک را با بنزین سوپر پر کردم.

مسیر مشهد به قوچان که بزرگراه و کفی است 

(من تخلف رانندگی را تجاوز به حقوق دیگران می دانم و انجام نمی دهم)

بخاطر همین از 110 تا بیشتر نرفتم، عملکرد این ماشین در بزرگراه خیلی عالی بود براحتی با کوچکترین اشاره ای معکوس می کشید و شتاب می گرفت و هوا کمی گرم و دم کرده بود و بخش زیادی از مسیر را با کولر طی کردم کولر تاثیری در قدرت موتور نداشت ولی هنوز هوا آنقدر گرم نیست که بتوان سیستم تهویه را نقد کرد. 

در مقایسه با 405 ماشین قبلی من در کفی با کولر شتاب بهتر، کم صداتر، حس اطمینان و اعتماد بهتر و عملکرد ترمز هم خیلی عالی بود. و راحتی سفر اصلا قابل قیاس با 405 نیست. 
برخی قسمتها هم که آسفالت خرابی داشت بدلیل کم صدایی، صدای لاستیک مشهود بود وگرنه صدای لاستیک 405 هم از این بیشتره ولی غارغار موتور نمی زاره صدای لاستیک آزار دهنده شود. 
در طول مسیر صدای ویززززز خیلی آزار دهنده بود که با توجه به مطالب قبلی دوستان، ابتدا فکر کردم از کمربند است تا اینکه متوجه شدم از عینک داخل جا عینکی بود با برداشتن عینک از جا عینکی صدا کامل برطرف شد. من تاکنون هیچ صدای اضافه ای داخل اتاق نداشتم.
جهت بررسی میزان نفوذ صدای داخل اتاق قصد داشتم از نرم افزار موبایل استفاده کنم در سرعت 100 بررسی کردم نرم افزار موبایل 59 دسی بل نشان داد که بنظرم خطا داره چون باید حدود 64 دسیبل باشد
ولی در هر صورت ماشین کم صدایی در رنج خودش است. 
در نتیجه عملکرد این ماشین در بزرگراه خیلی خوب و عالی بود.
 
ولی مهمترین بخش سفر مربوط به جاده قوچان به درگز است که یک جاده کوهستانی با شیبهای تند و ترانزیت است وتعداد زیادی تریلی در حال رفت آمد به ترکمنستان هستند. جاده حدود 140 کیلومتر است و بسیار زیبا و در این فصل مخمل سبزی روی کوهها کشیده شده که آن را زیباتر کرده است، جاده متاسفانه و خوشبختانه از میان منطقه حفاظت شده تندوره عبور می کند و گاهی می توان حیوانات زیبایی هم مشاهده کرد. بالاترین ارتفاع جاده 2600 متر است و پس از عبور از کوهها به منطقه ای می رسید که عمدتا شالیزارهای برنج است و مناظر زیبایی دارد که البته بدلیل باران تندی که در این مسیر بود اصلا نتوانستم عکس بگیرم. 60 کیلومتر آن گردنه های خیلی تندی دارد که تریلی های ترانزیت گاهی حتی با سرعت 10 کیلومتر طی می کنند. من حدود چند کیلومتر را پشت 3تریلی ترکیه که با سرعت 10 حرکت می کردند طی کردم بدلیل پیچ در پیچ بودن و شیب زیاد جاده امکان سبقت نبود که جهت کاهش استهلاک از تیپ ترونیک استفاده کردم.
وقتی وارد این جاده شدیم باران بسیار شدیدی شروع به بارش کرد. در طول مسیر خیلی کم از تیپ ترونیک استفاده کردم بنظر من عملکرد اتو در سربالایی های متوسط، خیلی عالی بود و اصلا نیازی به تیپ ترونیک احساس نمی شود بغییر از مواردی که یک ماشین با سرعت کم در سربالایی طولانی درجلوی شما قرار می گرفت و حرکت با اتو مهارت بیشتری نیاز داشت و سرازیری جهت ترمز موتور من از تیپ ترونیک استفاده نکردم.
چیزی که برای من جالب بود هندلینگ بسیار عالی این ماشین بود. یک پیچ 360 درجه دارد که من با 405 با 40 کیلومتر با ترس عبور می کردم با این ماشین براحتی در باران شدید، بدون هیچ حس ترس با سرعت 70 عبور کردم. لذت سواری با این ماشین در مسیرهای این چنینی صد چندان است.
به لطف خشک بودن تعلیق ماشین حرکت گهواره ای کمی دارد من معمولا پس از پایان این جاده با 405 که نرمتر است و حرکت گهواره ای بیشتری دارد حس منگی، سردرد و گرفتگی گوش داشتم که با جکی با اینکه میانگین سرعت بالاتری داشتم اصلا دچار چنین حالتی نشدم اگر این ماشین مانند ماشین های گران قیمت نرمی ، هندلینگ و عدم حرکت گهواره ای را با هم می داشت خیلی عالی بود(این طعنه به منتقدین این ماشین بود).
 
می رسیم به چالشی ترین بحث این ماشین آن هم کشش در سربالایی:
قبلا تحلیل از موتور این ماشین و مقایسه آن با کرولا نوشتم.
ولی بطور خلاصه:
این موتور مانند همه موتورهای جدید دارای دو قله گشتاور است یکی در 2500 و دیگری در 5000
و در حدود 3000 تا 3500 افت گشتاور را دارد که من اسم این نقطه را تله گشتاور می نامم.
ماکزیمم گشتاور در دور بالا برای رانندگان حرفه ای یک مزیت است چون در گشتاور بالا موتور قدرت بالایی هم دارد. دقیقا بخاطر همین ویژگی شتاب صفر تا 100 جی5 اتوماتیک نسبت به همکلاسان خوب است.
و در سربالایی تند اگر شما در دور موتور 5000 باشید شتاب قابل قبولی دارد.
رانندگان ایرانی هم عادت به رانندگی با دور 5000 ندارند و انتظار دارند در 3500 گشتاور خوبی از ماشین ببینند.
حالا شما به یک سربالایی تند می رسید اگر از صفر شروع کنید دور موتور به براحتی به 5000 هزار رسیده و با شتاب خوبی سربالایی را بالا می روید. 
ولی اگر با سرعت 60 یا 70 وسط سربالایی تند در تله گشتاور گیر کنید اولا بدلیل 4 دنده بودن و فاصله ضرایب دنده امکان معکوس را ندارید بنابراین با شتابی افتضاح روبرومی شوید و که حتی پراید هم ممکنه از شما جلو بزند البته این رانندگی شماست که این موتور حرفه ای را در این وضعیت قرار داده.
حالا چرا سایر ماشینهای هم کلاس با این وضعیت روبرو نمی شوند بعنوان مثال هیوندای النترا که ماکزیمم گشتاور آن در دور 4800 است بدلیل 6 دنده بودن در تله گشتاور گیر نمی افتد.
تویوتا کرولا هم هرچند 4 دنده دارد ولی چون ماکزیمم گشتاور در 4000 بدست می آید خیلی زود از تله بیرون می آید.
راهکار جهت شتاب خوب در سربالایی تند:
راه کار اول : اگر شما با سراشیبی تندی روبرو می شوید قبل از سربالایی دور موتور را تا 4000 بالا ببرید و از شتاب این موتور خوش ساخت لذت ببرید.
راه کار دوم : همیشه نمی توان شرایط را پیش بینی کرد اگر وسط یک سربالایی در تله گشتاور گیر افتادید مسلما نمی توانید با افزایش دورموتور از تله بیرون بیایید هر چقدر هم گاز بدهید ماشین با شتاب افتضاحی راه می رود. در این وضعیت گاز را شل کنید تا سرعت کمتر شده و دور موتور نیز از تله خارج گردد سپس با یک معکوس به موقع از تله گشتاور پرش کنید و دور موتور را به 4000 برسانید و با شتاب قابل قبولی سربالایی را طی کنید. (امیدوارم مفید باشد)
و به هر شکل دیگری که ممکنه خودتان را از تله گشتاور نجات دهید.
البته این ضعف موتور نیست بلکه موتور بسیار عالی طراحی شده بلکه این یکی از رفتارهای ذاتی گیربکس 4 دنده اتو است که از این ماشین با این قیمت انتظار گیربکس 6 دنده را نداریم و در کنار همه مزایای گیربکس اتوماتیک این مورد که با کمی مهارت قابل حل است کم اهمیت است. 
من اولین باری که در تله گشتاور گیر کردم داشتم از تعجب شاخ در می اوردم انگار پشت تریلی با 50 تن بار نشستید هر چقدر گاز می دادم ماشین شتاب نمی گرفت انگار در روی 70 گیرکرده بود. ولی با راهکار بالا واقعا در سربالایی کمتر ماشینی زیر 2000 حریف شما می شود. من حتی در سربالایی تند براحتی سبقت می گرفتم. ولی باید قبل از سبقت موارد بالا را رعایت کنید.
رانندگی با این ماشین خیلی قلق داره وقلق های این ماشین متفاوت از ماشینهای مرسوم ایران است و عادات رانندگی ایرانی(پژویی) برخلاف قلق های این ماشین است ولی اگر قلقش دستتون بیاد فوق العاده عمل می کند. بخاطر همینه که هیچ ماشینی به اندازه این ماشین نظرات متناقض وجود نداره.
اونهایی که قلق ماشین دستشون اومده آن را فوق العاده و بالاتر از قیمت خودش می دانند و عده ای هم نظرات منفی شدید در مورد آن دارند.
با مطالبی که بالا ذکر کردم براحتی تمام با سربلندی از پس گردنه ها برآمد و هیچ مشکلی در کشش سربالایی نداشتم.
در پایان سفر هم خستگی و کوفتگی خیلی کمتری نسبت به 405 داشتم با اینکه صندلی ها از 405 سفت تر هستند ولی احساس کوفتگی خیلی خیلی کمتر بود و یک سفر راحت را برای من داشت. حتی میزبان ما هم متوجه سرحال بودن ما شد، 
عیب خشکی تعلیق جی5 در کنار ویژگیهای مثبتش قابل چشمپوشی است.
تجربه مصرف در این جاده:
کل مسیر 280 کیلومتر – روی آمپر بنزین یک چهارم مصرف شد و با پر کردن مجدد باک 19 لیتر مصرف کرده بود که ماشین صدی 6.7 مصرف کرده بود که این مصرف برای این مسیر فوق العاده بود(من نیمی از مسیر را در بزرگراه با کولر طی کردم و بخشی از مسیر هم که کوهستانی بود و تریلی های ترانزیت هم یکی از معضلات این جاده هستند که معمولا بخش زیادی از جاده را با سرعت کم حرکت می کنند)
405 این مسیر را با همین تعداد سرنشین و همین سبک رانندگی 7.5 مصرف می کرد.
 
در انتها یادتان باشد این مطالب فقط در قیاس با 405 است. آن را فراتر از ماشینهای بالای 100 میلیون ندانید.
 
 
8 نظر

شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

 • مدیریت

  نمایندگی مجاز 1732 کرمان موتور (مدیریت نمایندگی)

  1394-03-03
  نقل قول کردن : Javadjaberi
  سلام میخاستم روی ماشین توربو میتسوبیشی ببندم تو دوره گارانتیه جک اتومات میشه انجام داد یا از گارانتی خارج میشه ممنون


  آقای جابری
  با سلام
  دقیقا متوجه منظور شما راجب توربو میتسوبیشی نشدم.
 • Javadjaberi

  Javadjaberi (مهمان)

  1394-03-03
  سلام میخاستم روی ماشین توربو میتسوبیشی ببندم تو دوره گارانتیه جک اتومات میشه انجام داد یا از گارانتی خارج میشه ممنون
 • مدیریت

  نمایندگی مجاز 1732 کرمان موتور (مدیریت نمایندگی)

  1394-02-23
  نقل قول کردن : amestris
  سلام. من یک هفته است جک اتوماتیک گرفتم.900 کیلومتر رفتم باهاش ولی خیلی عجیبه. ماشین من انگار اصلا شتاب نداره و راه نمیره. گاز میدم ولی راه نمیره و هنگام گاز دادن صدایی مثل سوراخ بودن اگزوز ماشین میده. کولر ماشین هم با گاز دادن سرد و گرم میشه و روزها توی ماشین خنک نمیشه. قبل از خرید من سوار جک شده بودم ولی این اشکالات رو ندیدم لطفا یکی راهنمایی بکنه. ممنونم


  آقای مصفا
  با سلام
  به نمایندگی مراجعه کنید تا در مورد شتاب بازدید کنند.نباید اینگونه باشد.
  در مورد کولر هم بفرمایید تا گاز کولر را کنترل کنند.

  درود بر شما
 • amestris

  amestris (عضو سایت)

  1394-02-22
  سلام. من یک هفته است جک اتوماتیک گرفتم.900 کیلومتر رفتم باهاش ولی خیلی عجیبه. ماشین من انگار اصلا شتاب نداره و راه نمیره. گاز میدم ولی راه نمیره و هنگام گاز دادن صدایی مثل سوراخ بودن اگزوز ماشین میده. کولر ماشین هم با گاز دادن سرد و گرم میشه و روزها توی ماشین خنک نمیشه. قبل از خرید من سوار جک شده بودم ولی این اشکالات رو ندیدم لطفا یکی راهنمایی بکنه. ممنونم
 • مدیریت

  نمایندگی مجاز 1732 کرمان موتور (مدیریت نمایندگی)

  1394-02-05
  نقل قول کردن : فرزاد
  دوستان بنزين مناسب براي جك ٥ اتوماتيك چيه؟
  بنزين سوپر بهتره يا يورو ٤ ?
  باًتشكر


  آقا فرزاد
  با سلام
  استفاده از بنزین سوپر بدلیل احتراق بالاتر و سولفور کمتر در هر خودرویی بهتر است.
 • فرزاد

  فرزاد (مهمان)

  1394-02-04
  دوستان بنزين مناسب براي جك ٥ اتوماتيك چيه؟
  بنزين سوپر بهتره يا يورو ٤ ?
  باًتشكر
 • مدیریت

  نمایندگی مجاز 1732 کرمان موتور (مدیریت نمایندگی)

  1394-01-22
  نقل قول کردن : آرش نظري
  كسي انتظار مقايسه جك با ماشين بالاي صد ميليون رو نداره به همون دليل انتظار مقايسه با خودرو ٤٠ سال پيش كه به گرون فروشي ايران خودرو به زور ٣٠ ميليون شده رو نداره كاش با اين خودرو از لحاظ صدا، شتاب، موتور ، راحتي صندلي، گيربكس و اصطحلاك با تندر نود اتوماتيك يا مگان ١٦٠٠ اتوماتيك يا مزدا ٣ قديم يا حداقل ٢٠٦ اتومات مقايشه مي كرديد يا خودرو بسترن هر چند همين الانم نتيجه كار مشخصه


  آقای نظری
  با سلام
  لطفا اگر تجربه ای در خصوص مقایسه خودروهای فوق دارید ارائه و ما بیصبرانه مشتاق خواندن کامنتها شما هستیم.
 • آرش نظري

  آرش نظري (مهمان)

  1394-01-13
  كسي انتظار مقايسه جك با ماشين بالاي صد ميليون رو نداره به همون دليل انتظار مقايسه با خودرو ٤٠ سال پيش كه به گرون فروشي ايران خودرو به زور ٣٠ ميليون شده رو نداره كاش با اين خودرو از لحاظ صدا، شتاب، موتور ، راحتي صندلي، گيربكس و اصطحلاك با تندر نود اتوماتيك يا مگان ١٦٠٠ اتوماتيك يا مزدا ٣ قديم يا حداقل ٢٠٦ اتومات مقايشه مي كرديد يا خودرو بسترن هر چند همين الانم نتيجه كار مشخصه