اینستاگرام نمایندگی فروش 1732 کرمان موتور

نکات خرید خودرو از انتخاب خودرو تا سند

1399-05-31 آموزش خودرو
نکات خرید خودرو از انتخاب خودرو تا سند

ارزیابی بازار خودرو، نشان می‌‌دهد قیمت خودرو افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است. این بدین معنی است که بی‌آنکه اتفاق خاصی در بازار رخ داده باشد، فقط به‌دلیل کاهش عرضه خودرو و ترس از آینده، قیمت‌ها افزایش یافته است. بعضی افراد همیشه دوست دارند بدانند که چه خودروهای جدیدی به بازار عرضه شده و چه اتفاقاتی در دنیای تکنولوژی خودروسازی در راه است و مزیت آنها با خودروهای فعلی چیست. در بازار خودرو ایران با توجه به محدودیت‌ها باید معیار‌های زیادی را برای انتخاب درست مد نظر قرار داد، مخصوصا اگر میخواهید خودرو دست دوم بخرید.

خرید خودروی کارکرده

خرید خودروی کارکرده، جدا از دلایل آن، اگر با انتخابی صحیح باشد، مقدار زیادی از بودجه را صرفه‌جویی می‌کنید ولی از دیگر سو قطعاً خودرو فرسوده‌تر از خودرو صفرکیلومتر بوده و آماده هرگونه مشکل فنی و خرج‌تراشی است. در دو طرف این معامله، هم خریدار می‌خواهد خودرو ارزان‌تر و بهتری بخرد و در دیگر سو فروشنده می‌خواهد به قیمت بالاتری بفروشد تا سود بیشتری گیرش بیاید. اینجاست که هرکدامشان دنبال این هستند که منافع بیشتری را بگیرند. به هر حال با نمایندگی 1732 کرمان موتور در کنار شما هستیم تا در بازار پر رونق خرید و فروش خودروی دست‌دوم، شما را راهنمایی کنیم. حتما قبل از رفتن به بنگاه‌ یا مراکز خرید خودرو، توصیه‌های ما را جدی‌ بگیرید. در خرید خودرو، ملاک اصلی همیشه سلیقه و هزینه است ولی موارد دیگر بی‌تاثیر نیستند. مثل:

  • کارایی و میزان سال کارکرد خودرو
  • ظاهر خودرو و سالم بودن خودرو
  • قیمت قطعات دست دوم و تعمیرکاران
  • آپشن‌های خودرو

در هنگام خرید خودروی کارکرده، باید بدانید که به چه دلیل خودرو را می‌فروشند و بدانید فروشنده چگونه فردی است و چه استفاده‎ای از خودرو میکرده، زیرا اغلب شخصیت و رانندگی صاحب خودرو است، که نشان دهنده سالم بودن خودرو است.

خودروی دست دوم

کارایی و میزان سال کارکرد خودرو

معمولا نمایشگاه داران ، به خودرویی که کارکرد 80 کیلومتر و کمتر را داشته باشد ، خودروی صفر می گویند البته به کیلومترشمار خودرو اعتماد نکنید! دستکاری آن چندان پیچیده‌ نیست. از راه‌های سریع تخمین زدن مقدار کارکرد هر خودرو، چرم صندلی ، باز و بسته شدن پیچ‌های برخی از قطعات موتور خودرو، خوردگی دیسک چرخ‌ها، روکش فرمان، دسته دنده و ... است. روش‌های دیگری نیز وجود دارد؛ مثل مراجعه به نمایندگی و استخراج سابقه سرویس‌های دوره‌ای خودرو یا تمیزی پشت شیشه صفحه کیلومتر شمار که نباید در آن اثر انگشت یا دست‌خوردگی باشد. البته بازهم افراد سودجو راه‌هایی برای دورزدن بلدند.

اصالت خودرو یعنی آنکه این خودرو از کجا و به چه نحوی خریداری گشته است، در مورد خودروهای وارداتی به این مهم باید بیشتر توجه و دقت گردد، اما در مورد خودروهای تولید داخل، بیشتر به کامل بودن مدارک شناسایی و اعتبار مدارک شناسایی خودرو باید دقت گردد .

کارایی و میزان سال کارکرد خودرو

بررسی ظاهر خودرو

بدنه یکی از مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده قیمت است. بدنه رنگ شده را نمی‌توان تعمیر کرد، پس بدنه خودرو را به‌دقت مورد بررسی قرار دهید. خودرو را باید در روز و زیر نور آفتاب بررسی شود تا تفاوت رنگ قسمت‌های مختلف، راحت مشخص شود، بسته نشدن درها یا باز شدن بیش از حد آن‌ها، یکسان‌نبودن اندازه درزهای بین درها، ناهمواری‌های روی بدنه، کاپوت و صندوق عقب از نکاتی است که باید به آن‌ها توجه کنید.ابزاری نیز چون قلم تشخیص رنگ‌شدگی که به راحتی می‌توانید تهیه کنید و قیمت چندانی هم ندارد می‌تواند در این بررسی به شما کمک کند. البته قلم‌های تشخیص رنگ‌شدگی، قطعات تعویضی را تشخیص نمی‌دهند. این هنر کارشناس است و تجربه چندین ساله.  اگر شک دارید، از یک نماندگی معتبر و قابل اعتماد خرید کنید و از نظر کارشناسان هم استفاده کنید.

بدنه خودرو را از داخل چک کنید، اغلب اثرات پارگی، جوش یا رنگ‌شدگی علائم خوبی نیستند از نظر فنی مواردی همچون فرورفتگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی، ترک خوردگی، آسیب دیدگی جدی را در جای جای خودرو باید مورد بررسی قرار داد. توجه کنید که خودرو تصادف سختی نداشته باشد و یا تصادف درب ها، فرو رفتگی بدنه، گلگیرها، و امثالهم که آسیب جدی به قطعات فنی و حتی بدنه خودرو وارد نکرده باشد و شاسی این خودرو نیز سالم مانده باشد.

.

تنظیم قرارداد خودرو

در اولین گام توجه داشته باشید که تمام جزئیات خودرو مانند مدل، تک یا دوگانه سوز بودن، وسایل موجود در خودرو، رنگ، و… باید در قولنامه ذکر شود. باید نحوه پرداخت هزینه، زمان تحویل بیمه و کارت سوخت، زمان و نحوه تعویض پلاک، عوارض و مالیات، عدم خلافی خودرو و همچنین توافقات برای زمان حضور در دفترخانه تعیین شود.

مدارکی تعویض پلاک خودروعبارتند از:

  • برگ سبز خودرو
  • مدارک شناسائی فروشنده و خریدار
  • معاینه فنی
  • بنچاق بهنام فروشنده (بنچاق قطعی منقول) و برگ کمپانی
  • ارائه مدارک مربوط به احراز آدرس و محل سکونت خریدار (نظیر سند منزل یا اجارهنامه با کد رهگیری و قبوض برق و تلفن)

بهتر است طرفین قرارداد پیش از حضور در دفتر اسناد رسمی در مراکز تعویض پلاک حضور یافته و اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید خریدار کنند.

تنظیم قرارداد خودرو

نکته

توصیه می‌کنیم که درصورت استفاده از وکالت‌نامه، فروشنده مهلت تعویض پلاک را در وکالت‌نامه درج کند و همچنین درصورت امکان از اعطای حق توکیل به خریدار، خودداری شود. توصیه می‌شود تا حتی‌المقدور از خریدوفروش خودرو وکالتی خودداری کنید. علاوه‌بر این درصورت استفاده از وکالت‌نامه سعی کنید، هر چه سریع‌تر نسبت به قطعی کردن مورد وکالت اقدام شود.

مدارک موردنیاز جهت تنظیم سند عبارتند از:

•         اصل مدارک شناسائی فروشنده و خریدار

•         بیمه‌نامه شخص ثالث و کارت سوخت

•         بنچاق قبلی یا برگ کمپانی (به‌نام فروشنده)

•         برگ سبز جدید (شناسنامه خودرو) و تائیدیه نقل و انتقال خودرو (صادره در مراکز تعویض پلاک)

•         برگ مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری (تا پایان سال قبل، برای سواری‌ها و وانت‌های دوکابین)

مدارک مورد نیاز جهت تنظیم سند

نکات معامله خودرو

توجه کنید که دفاتر اسناد رسمی هیچ بررسی یا استعلام مالیات مشاغل و عدم خلافی خودرو انجام نمی دهند؛ بنابراین فروشنده باید قبل از مراجعه به دفتر اسناد این موارد را تهیه کند. عدم خلافی از مراکز پلیس‌+10 و مالیات از دفاتر پیشخوان دولت قابل پرداخت و تسویه است.

هزینه‌های تنظیم سند خودرو براساس یک جدول مالیاتی در سراسر کشور یکسان است. طبق عرف پرداخت سهم دولت به‌عهده فروشنده و پرداخت حق دفترخانه برعهده دو طرف معامله است.

انتقال بیمه خودرو

معامله شدن خودرو در بیمه شخص ثالث هیچ اثری ندارد و مهم نیست چه کسی به بیمه مراجعه می‌کند. این بیمه خودرو هرچند بار معامله شود، روی خودرو هست و اعتبار دارد. تخفیف هم خواهد داشت.

اما بیمه بدنه، مربوط به مالک است و باید به نام شخص مالک خودرو باشد، پس از ثبت سند قطعی، باید به نمایندگی بیمه بروید و یک الصاقیه ثبت کنید. در غیر این صورت، موقع استفاده از بیمه دچار مشکل می‌شوید! اما اگر خودرو بیمه بدنه ندارد که هیچ.

کلمات کلیدی:

انتقال بیمه خودرو ، نکات معامله خودرو ، نکات تنظیم قرارداد خودرو ، نکات خرید خودرو از انتخاب خودرو تا سند

شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.