مقالات خودرو

ب ام و M8 گرن کوپه معرفی شد

چهارشنبه 17 مهر 1398 ساعت 19:55

«گرن کوپه»، جدیدترین عضو خانواده سری 8 «ب ام و» است که به تازگی توسط خودروساز آلمانی رونمایی شده است. پس از مدل های کوپه و کانورتیبل، گرن کوپه چهاردر سومین مدل در خانواده سری 8 محسوب می شود. M8 Gran Coupe از پیشرانه 8 سیلندر 4.4 لیتری تویین توربو با 592 اسب بخار قدرت و 750 نیوتن متر گشتاور بهره می برد.

پیشرانه با جعبه دنده 8 دنده استپ ترونیک هماهنگ شده است و انتقال قدرت به سیستم تمام چرخ محرک با نسبت بیش تر به چرخ های عقب، انجام می پذیرد. با بهره مندی از این ویژگی های فنی، ب ام و M8 گرن کوپه تنها در مدت زمان 3.3 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد. با سفارش بسته آپشنال M Driver’s، بیشینه سرعت خودرو به 305 کیلومتر بر ساعت می رسد.

خریدارانی که به دنبال قدرت و هیجان بیش تر هستند، می توانند نسخه کامپتیشن از M8 گرن کوپه را سفارش بدهند. این مدل با پیشرانه تقویت شده 616 اسب بخاری و گشتاور 750 نیوتن متر عرضه می شود. درنتیجه افزایش قدرت پیشرانه، خودرو تنها در زمان 3.2 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد. همانند مدل معمولی گرن کوپه، سقف سرعت به 255 کیلومتر بر ساعت محدود شده است.

با این وجود با سفارش بسته مخصوص، سقف سرعت به 305 کیلومتر بر ساعت می رسد. به روزرسانی ویژگی های فنی ب ام و M8 گرن کوپه به این جا ختم نمی شود. این خودرو از سیستم تعلیق طبق دوبل جناغی در اکسل جلو بهره می برد. در تعلیق جلو، طبق ها و بلبرینگ ها نیز بهبود یافته اند. در اکسل عقب، از سیستم تعلیق با پنج نقطه اتصال استفاده شده که شامل بازوهای فورج و میل موج گیر سخت می شود.

استرس بار کمک فنرها و پنل محافظ هم پایداری پیچشی بیش تری را برای ب ام و گرن کوپه فراهم می آورند. از دیگر ویژگی های فنی خودرو می توان به دیفرانسیل فعال M، سیستم فرمان سرووترونیک M و سیستم تعلیق سازگار M اشاره کرد. سیستم ترمز خودرو نیز بهبود یافته و ترمزهای کربن سرامیکی به صورت سفارشی موجود است. از نظر طراحی، مدل گرن کوپه تفاوتی با مدل کوپه و کانورتیبل M8 ندارد.

درنتیجه، جلوپنجره و ورودی های هوای بزرگ زیر سپر با رنگ تیره طراحی شده اند و از لبه های تیره بهره می برند. آینه های کناری فیبرکربنی، سقف تقویت شده با فیبرکربن و پلاستیک و رینگ های 20 اینچی آلومینیومی سبک وزن، از دیگر نکات جذاب بدنه هستند. در قسمت عقب هم شاهد قرارگیری سپر اسپرت، خروجی های اگزوز دوگانه، دیفیوزر و باله قرارگرفته روی صندوق هستیم. درون کابین، قسمت های مختلفی به تجهیزات M Sport مجهز شده اند.

این ویژگی ها شامل فرمان چرمی، صندلی ها و دسته دنده M اسپرت می شود. نمایشگر 12.3 اینچی پشت آمپر دیجیتالی، نمایشگر 10.25 اینچی سیستم سرگرمی و هدآپ دیسپلی از جذابیت های دیگر کابین هستند. ب ام و M8 گرن کوپه دارای تریم فیبرکربنی داخل، سیستم روشنایی مخصوص شارژر بدون سیم گوشی موبایل نیز هست. خریدارانی که به دنبال خرید مدلی منحصر به فرد هستند، می توانند M8 گرن کوپه First Edition را با رنگ سبز متالیک و رگه برنزی سفارش دهند.

از این خودرو تنها 400 دستگاه ساخته می شود که 50 نمونه از آن در بازار آمریکا عرضه خواهد شد. M8 گرن کوپه در بازار آمریکا با قیمت پایه ای 130000 دلار عرضه می شود. قیمت مدل تقویت شده کامپتیشن 13000 دلار بیش تر خواهد بود و 995 دلار هزینه تحویل به قیمت آن اضافه می گردد.

 

0دیدگاه