مقالات خودرو

ID.3، نخستین خودروی تمام الکتریکی فولکس واگن رونمایی شد

یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 18:31

«فولکس واگن» هم اکنون برنامه معرفی خودروهای مفهومی و جدید خود را در نمایشگاه خودروی فرانفکفورت آغاز کرده است. در میان خودروها، بدون شک مدل ID.3 را می توان به اندازه بیتل مشهور، حائز اهمیت دانست. ID.3 نخستین خودروی تمام الکتریکی تیراژ بالای فولکس واگن و نخستین خودروی ساخته شده در پلتفرم MEB مخصوص خودروهای الکتریکی این شرکت، محسوب می شود.

خودروی الکتریکی جدید فولکس واگن، در سه انتخاب باتری عرضه می شود. بسته باتری پایه ای 45 کیلووات ساعتی، شعاع مسافتی 330 کیلومتر را دراختیار می گذارد، در حالی که بسته باتری میان رده 56 کیلووات ساعتی، شعاع مسافتی 420 کیلومتر را در اختیار راننده قرار می دهد.

مدل بالارده با بسته باتری 77 کیلووات ساعتی نیز، با شارژ کامل شعاع مسافتی 550 کیلومتر را دراختیار خواهد داشت. قدرت خودرو به وسیله موتور الکتریکی 201 اسب بخاری قرارگرفته در چرخ های عقب تامین می شود که با دو بسته باتری هماهنگ شده است.

مدل پایه ای از موتور الکتریکی 147 اسب بخاری بهره می برد اما در تمامی حالت ها، گشتاور به 310 نیوتن متر می رسد. به لطف جانمایی هوشمندانه باتری ها، فولکس واگن ID.3 ابعادی همچون مدل گلف دارد اما فاصله طولی بین محورها با افزایش 145 میلی متری نسبت به گلف، 2765 میلی متر طول دارد. فضای بار خودرو نیز به 380 لیتر می رسد.

با بهره مندی از ویل بیس قابل توجه، فضای کابین خودرو نیز به میزان چشم گیری افزایش یافته است. در قسمت داخلی، شاهد طراحی آینده نگرانه ای هستیم. در قسمت میانی پنل، نمایشگر 10 اینچی قرار گرفته که با سیستم سرگرمی مخصوص فولکس واگن و سیستم به روزرسانی به وسیله ابر اطلاعاتی نیز هماهنگی دارد.


پشت آمپر دیجیتالی دیگر نکته قابل توجه کابین فولکس واگن ID.3 محسوب می شود. تمامی کنترلرهای خودرو، اکنون با استفاده از صفحه لمسی قابل استفاده است و فولکس واگن تنها برای شیشه ها و فلاشر خودرو، دکمه های سنتی را به کار گرفته است.

سیستم کنترل و شناسایی صدا نیز با شنیدن جمله Hello ID شروع به کار می کند. مدل پایه ای با استفاده از شارژر 50 کیلوواتی شارژ می شود و شارژر 100 کیلوواتی نیز به عنوان آپشن، قابل سفارش خواهد بود. مدل میان رده در حالت استاندارد با شارژر 100 کیلوواتی شارژ می شود و در مدت 30 دقیقه، ذخیره مورد نیاز برای طی مسافت 250 کیلومتر را دراختیار راننده قرار می دهد.

مدل بالارده نیز از قابلیت شارژر با انرژی 125 کیلووات بهره خواهد برد. فولکس واگن از ماه مه تاکنون، پیش سفارش خودروی الکتریکی ID.3 در مدل 1ST Limited Lunch Edition را آغاز کرده و تاکنون، بیش از 30 هزار سفارش دریافت شده است.

این مدل ها تنها در نمونه میان رده با بسته باتری 58 کیلووات ساعتی عرضه می شوند و از امکاناتی همچون مسیریاب ماهواره ای، رادیو دیجیتال DAB+، گرم کن صندلی و فرمان، زیردستی در قسمت جلو، کابل شارژ مرحله دوم و رینگ های 18 اینچی آلومینیومی در حالت استاندارد بهره می برد.

خریدارانی که انتظار آپشن های بیش تری دارند، می توانند مدل های 1ST Plus و 1ST Max را سفارش بدهند. از ویژگی های مدل 1ST Plus می توان به سیستم دوربین دید عقب، کروزکنترل فعال ACC، سیستم ورود و استارت بدون کلید پیشرفته، صندلی ها با طراحی متفاوت، کنسول میانی، دو درگاه USB-C، سیستم روشنایی، چراغ های جلو و کناری LED ماتریکس، چراغ های ترمز LED به همراه رینگ های 19 اینچی آلومینیومی اشاره کرد.

درنهایت، مدل بالارده 1ST Max نیز از هدآپ دیسپلی واقعیت مجازی، سیستم صوتی بیتس (Beats)، سانروف پهن شیشه ای و رینگ های 20 اینچی آلومینیومی بهره می برد. با این وجود، فولکس واگن تاکنون اطلاعات تکیملی ID.3 را منتشر نکرده است. فولکس واگن برای مدل پایه ای، قیمتی کم تر از 30 هزار یورو را قول داده است. تولید این خودرو از پایان سال 2019 آغاز می شود و نخستین مشتریان در سال 2020 خودروی شان را تحویل خواهند گرفت.

0دیدگاه