مقالات خودرو

پورشه تایکان در مدل های توربو و توربو S معرفی شد

یکشنبه 17 شهریور 1398 ساعت 14:52

پس از مدت ها انتظار، نخستین خودروی الکتریکی «پورشه» با نام «تایکان»، برای رقابت با «تسلا مدل S» معرفی شد. سدان الکتریکی اسپرت پورشه در حالت اوربوست (Overboost) قادر به تولید بیش از 750 اسب بخار قدرت و 1050 نیوتن متر گشتاور است.

شرکت پورشه در ابتدا مدل های توربو و توربو S از تایکان را به بازار عرضه خواهد کرد و مدل های پایه ای در ماه های آتی عرضه خواهند شد. با بهره گیری از کاپوت شیب دار و گلگیرهای برآمده در جلو به همراه چراغ های عریض در قسمت عقب، طراحی منحصر به خودروهای پورشه را در مدل الکتریکی تایکان نیز شاهد هستیم.

مهندسان و طراحان پورشه، ضریب درگ بدنه تایکان را به 0.22 رسانده اند تا خودرو در کم ترین حالت مصرف انرژی و بیش ترین شعاع مسافتی ممکن باشد. پورشه برای شاسی تایکان از سیستم شبکه ای هوشمندی استفاده کرده که در هر لحظه، قادر به شناسایی حالت جاده و تطبیق شاسی است. از جمله سیستم های مورد استفاده در شاسی پورشه تایکان می توان به سیستم تعلیق بادی فعال به همراه کنترل الکترونیکی ضربه گیرها اشاره کرد.

افزون بر این، سیستم کنترل دینامیک اسپرت شاسی پورشه (PDCC Sport) با کنترل الکترومغناطیسی لرزش بدنه به همراه سیستم توزیع گشتاور (PTV Plus) نیز به صورت سفارشی برای تایکان درنظر گرفته شده است. حالت های مختلفی برای رانندگی استفاده شده که شامل اسپرت، عادی، اسپرت پلاس و Range می شود.

علاوه بر این، حالت رانندگی شخصی سازی شده توسط راننده نیز موجود خواهد بود.


ویژگی های فنی
بدون شک تاکنون کنجکاو شده اید که پورشه تایکان تا چه حد سریع است و چه شعاع مسافتی ای را در اختیار راننده قرار می دهد. هر دو مدل توربو و توربو S قادر به تولید 616 اسب بخار هستند اما شباهت های بین این دو مدل در همین جا خاتمه می یابد.

با این تفاسیر، تایکان توربو با استفاده از سیستم کنترل شروع حرکت در مدت زمان 3 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رسد؛ در حالی که مدل توربو S این سرعت گیری را در مدت زمان 2.6 ثانیه انجام می دهد. در بحث سرعت گیری صفر تا 200 کیلومتر بر ساعت نیز، تایکان توربو S با زمان 9.8 ثانیه نسبت به زمان 10.6 ثانیه مدل توربو، برتری دارد.

با این وجود، بیشینه سرعت هر دو مدل در 260 کیلومتر بر ساعت محدود شده است. انتقال قدرت در پورشه تایکان توسط
جعبه دنده 2 دنده پیشرفته نصب شده در اکسل عقب انجام می گیرد. اولین دنده برای شتاب گیری طراحی شده است، در حالی که دنده دوم با ضریب بالاتر، وظیفه بهره وری و ذخیره انرژی را برعهده دارد.

پورشه تایکان از بسته باتری 93.4 کیلووات ساعتی لیتیوم یونی بهره می برد که با ساختار 800 ولتی خود، تنها در 22 دقیقه، 80 درصد انرژی خود را بازیابی می کند. با استفاده از شارژر 270 کیلوواتی، انرژی لازم برای پیمودن 96 کیلومتر، تنها در 5 دقیقه بازیابی می شود.

با بهره گیری از شارژر سریع 150 کیلوواتی DC، 80 درصد ذخیره باتری در 36 دقیقه به دست می آید، در حالی که با استفاده از شارژر معمولی 9.6 کیلوواتی با خروجی 240 ولت، بازیابی انرژی 11 ساعت به طول می انجامد.

با تمام این تفاسیر، بنابر گفته پورشه، مدل توربوی تایکان شعاع مسافتی 450 کیلومتر و مدل توربو S شعاع مسافتی 412 کیلومتر در چرخه WLTP را در اختیار راننده قرار می دهد. پورشه تایکان توربو S که اکنون مدل بالارده به شمار می رود، 187.610 دلار قیمت دارد، در حالی که قیمت مدل توربو از 153.310 دلار آغاز می شود.

کابین پورشه تایکان یکی از جذاب ترین بخش های خودرو محسوب می شود و با نمایشگرهای متعدد مزین شده است. در بخش میانی پنل، یک نمایشگر 10.9 اینچی قرار گرفته است و نمایشگر دیگری نیز برای سرنشین کناری قابل سفارش خواهد بود.

سیستم شناسایی صدا نیز برای سیستم سرگرمی درنظر گرفته شده است. پورشه تایکان از نظر ابعاد بدنه، دارای 4963 میلی متر طول و 2144 میلی متر عرض است و فاصله طولی بین محورهای 2900 میلی متری دارد.

برای مقایسه، تسلا مدل S دارای 4980 میلی متر طول، 1964 میلی متر عرض و فاصله طولی بین محورهای 2960 میلی متر است. بنابراین می توان گفت از نظر ابعاد، تفاوت چندانی میان پورشه تایکان و تسلا مدل S وجود ندارد. به زودی در سایت «اسب بخار» به مقایسه پورشه تایکان و تسلا مدل S نیز خواهیم پرداخت.

 

0دیدگاه