اخبار خودرو

جزئیات دوگانه سوز کردن یک میلیون و 400 هزار خودروی عمومی

جزئیات دوگانه سوز کردن یک میلیون و 400 هزار خودروی عمومی
پنج شنبه 19 تیر 1399 ساعت 15:32

هفت شرکت بزرگ مخزن ساز در کشور برای دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قاسمی ده چشمه‌ای معاون شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص  طرح دوگانه سوز کردن یک میلیون و 400 هزار خودروی عمومی تصریح کرد: ثبت نام از متقاضیان این طرح از سوی وزارت صمت در سامانه irngv.ir انجام می گیرد بعد از اینکه عملیات تبدیل انجام شد از طریق همین سایت به طور اتوماتیک به سامانه ناجی متصل می شود تا مراحل تعویض سند خودرو انجام شود.

او ادامه داد: در حال حاضر 7 شرکت بزرگ مخزن ساز در کشور برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند. با دو خودرو بزرگ کشور قرارداد اصلی بسته شده همچنین قرارداد‌های همه مخزن ساز‌ها به جز یکی بسته شده و شرکت ها در حال تامین مواد هستند.

قاسمی ده چشمی بیان کرد: برای اجرای این طرح برنامه ریزی شده و باید طبق برنامه پیش برویم تا هفته آینده همزمان با ایام دهه فجر پیش بینی می کنیم اولین تبدیل انجام گیرد.

او گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید مخزن حدود 90 هزار مخزن در ماه است و پیش بینی ما این است که اجرای کامل این طرح  در زمان حداقل 14 ماه با دو ماه تشویقی انجام گیرد البته برخی مخزن ساز‌ها وعده افزایش ظرفیت هم داده اند.

این مقام مسئول در خصوص امکان کمبود عرضه سی ان جی با وجود ازدیاد تقاضا تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید گاز سی ان جی 40 میلیون متر مکعب در روز است که 25 میلیون متر مکعب مصرف می شود و حدود 15 میلیون متر مکعب ظرفیت خالی وجود دارد.

او ادامه داد: با دوگانه سوز شدن یک میلیون 400 هزار خودرو میزان نیاز به سی ان جی حدود 11 میلیون متر مکعب است که باز هم میزان کل مصرف از ظرفیت اسمی تولید کمتر است اما در خصوص پراکندگی جایگاه ها باید برنامه ریزی صورت گیرد و چند جایگاه کوچک ساخته شود.

قاسمی ده چشمه درباره ارائه وام برای دوگانه سوز شدن خودروهای معمولی گفت: مذاکرات این طرح با 2 بانک‌ عامل نهایی شده  و جزئیات آن بعدا اطلاع رسانی می‌شود.

در ادامه شهبازی نایب رئیس اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین هم گفت: 400 مرکز مجوز تبدیل خودرو‌های بنزینی به گازی را دریافت کرده اند.

او افزود: بیشتر صاحبان خودرو‌ها با توجه به اختلاف قیمت گاز و بنزین، درخواست تبدیل داده اند اما برخی رانندگان هم دست نگه داشته اند تا طرح با توجه به مشوق‌های مالی اجرا شود و این افراد خودرو خود را در موعد اعلامی گاز سوز کنند.

شهبازی تصریح کرد: اگر تامین قطعات به خوبی انجام شود و مخزن و کیت های تبدیل که بیشتر بومی سازی شده به خوبی تامین شود دوگانه سوز شدن یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودروی عمومی تا پایان سال 99 انجام خواهد گرفت.

او افزود: آمادگی اولین تبدیل این طرح در یکی از مراکز مجهز در دهه فجر را داریم.

در ادامه ابراهیمی مقدم کارشناس سوخت و انرژی در این خصوص گفت: سال 81 دور اول دوگانه سوز شروع شد که  تا سال 90 در مجموع تنها 900 هزار خودرو در کشور دوگانه سوز شد که متولی آن هم وزارت نفت بود.

او ادامه داد: در حال حاضر خیلی از مخزن سازها به دلیل رکود تعطیل شده اند و تا قبل از اصلاح قیمت  بنزین فقط 2 تا شرکت مخزن ساز فعال بودند. اکنون با توجه به اینکه 14 درصد کل مبلغ قرارداد پیش پرداخت برای تامین ماده اولیه به به مخزن سازها ارائه می شود مابقی شرکت ها هم برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند.

ابراهیمی مقدم تاکید کرد: باید واقع بینانه به اجرای طرح نگاه کرد و ابتدا بستر اجرای آن را فراهم کنیم بعد به مردم وعده انجام کار داده شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: با اجرایی شدن طرح دوگانه سوز شدن خودروهای عمومی می خواهیم حجم بالایی از تقاضای سی ان جی ایجاد کنیم که این امر سبب می شود سال بعد در بخش عرضه به دلیل کمبود جایگاه سی ان جی با مشکل مواجه شویم و باید تدابیر لازم اندیشیده شود.

0دیدگاه