اخبار خودرو

وجود لنت ترمز تقلبی در بازار به دلیل ممنوعیت واردات است

وجود لنت ترمز تقلبی در بازار به دلیل ممنوعیت واردات است
پنج شنبه 27 شهریور 1398 ساعت 20:01

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: لنت های تقلبی به این علت در بازار وجود دارد که واردات این قطعه ممنوع است و تنها از تولیدات داخل می توان استفاده کرد. از طرفی تولیدات داخل عموما مختص به خودروهای تولیدی خودروسازان بزرگ داخلی از جمله سایپا و ایران خودرو است و در مورد خودروهای وارداتی خلا وجود دارد.

علیرضا نیک آیین در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو، اذعان داشت: لنت خودروهای وراداتی یا در کشور تولید نمی شود یا اگر هم تولید می شود تولید آن بسیار محدود است. بیشترین تقلب هم درهمین لنت های خودروی خارجی یعنی خودروهای وارداتی و لوکس رخ می دهد.

وی با بیان اینکه به دلیل اینکه لنت کالایی بسیار پر مصرفی است لذا تولید جنس تقلبی آن از نظر اقتصادی توجیه پذیر است و اتفاقا با تیراژ بالا رخ می دهد. گفت: تنوع زیاد خودروها به خصوص خودروهای چینی موجود در بازار در داخل بسیار زیاد است لذا ممکن است برای قطعه ساز لنت تامین قالب ها و خط تولید همه انواع آن مقرون به صرفه نباشد این از سری مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران بیان داشت: درصدی در دست نیست تا بدانیم تولیدات داخلی جوابگوی چند درصد از خودروهای موجود در کشور است به هرحال ما 21 میلیون خودروی در سطح کشور داریم .

نیک آیین تاکید کرد: از آنجا که لنت خودرو کالایی استراتژیک و خاص به لحاظ بحث امنیت جانی سرنشینان خودرو است باید وزارتخانه ها با دقت به این مساله توجه داشته باشند وکار مهندسی و تحقیقاتی لازم را در این خصوص انجام دهند و تمهیداتی بیندیشند تا بازار را از وجود لنت های تقلبی بزدایند.

وی تصریح کرد: تعمیرکاران به دو دلیل عمده از این قطعات استفاده می کنند یک بخشی بر اثر تحمیل مالک خودرو است که نه تنها در لنت در خیلی از اقلام اینطور این اتفاق می افتد اما بخش دیگر مربوط است به کار دقیق و استادانه ای که برای تهیه لنت تقلبی به کار رفته که حتی کار را برای فروشندگان هم سخت کرده است و تشخیص را تقریبا می توان گفت برای آنها محال کرده است چه برسد به یک مکانیک.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران افزود: درست است که پلیس عوامل انسانی از جمله خواب آلودگی را موثرترین عامل در تصادفات می داند اما باید گفت اگر خودرو از ترمز ، تعلیق و فرمان خوبی بهره مند باشد و از نظر طراحی نیز که بسیار در این مورد می توان به خودروسازان ایراد گرفت چرا که طراحی های آنها بسیار قدیمی است و خود باعث مشکل در تصادفات شده خودرو را ارتقا بخشید خیلی از حوادث رانندگی رخ نخواهد داد..

نیک آیین در پایان به دارندگان خودرو توصیه کرد: قطعات مورد نیاز خود را از فروشگاههایی که خودروسازان برای تهیه اقلام در نظر گرفته اند و همچنین مکانها و فروشگاههای لوازم یدکی دارای جواز کسب معتبر تهیه نمایند چون در مواقع ایجاد مشکل می توان به آنها رجوع کرد و تخلفات را پیگیری کرد.

0دیدگاه