اخبار خودرو

آلفارومئو جولیتا به بازنشستگی نزدیک میشود

دوشنبه 20 مرداد 1398 ساعت 20:23

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، بی شک می توان گفت یکی از معروف ترین خودروهای ایتالیایی تجاری سازی شده در قرن 21، «آلفارومئو جولیتا Type 940» بوده است. جولیتا به عنوان یک هاچ بک پنج در، در سال 2010 به بازار جهانی معرفی شد و تا امروز با کم ترین تغییرات در کارخانه آلفارومئو تولید می شود.

جولیتا را می توان رکورددار یک خودروی تجاری دانست که با بیش از 9 سال سن، تنها با تغییرات کوچک همچنان جایگاه خود را در بازار جهانی حفظ کرده است. در طول عمر جولیتا Type 940، رقبایی هاچ بک برای این خودروی ایتالیایی وجود داشته که برخی از آن ها تا امروز دو نسل را پشت سر گذاشته اند و بارها با فیس لیفت های مختلف به فروش رسیده اند. اما می بینیم طراحان آلفارومئو همچنان معتقدند طراحی سال 2010 جولیتا هنوز جذاب و دست داشتنی است و تنها با ارائه ترکیب رنگ های جدید و تغییر برخی جزییات چون رینگ می توان این خودرو را به روز نگه داشت.
یکی از دلایلی که نشان می دهد، آلفارومئو در طراحی و ساخت جولیتا کم تر از رقبای خود خطا داشته و بیش ترین دقت را اتخاذ کرده است، جوایزی است که این هاچ بک پنج نفره به خود اختصاص داده است. از سال 2010 تا سال 2019 جولیتا با کم ترین تغییرات بیش ترین جوایز طراحی و مهندسی را به خود اختصاص داده و پس از 9 سال همچنان می تواند از خودروی تازه وارد مطرح سال 2019 پیشی بگیرد.

آلفارومئو جولیتا Type 940، خودرویی است که می تواند به عنوان یک هاچ بک اقتصادی روزانه ایفای نقش کند و از سویی در جایگاه یک خودروی اسپرت شهری قرار داشته باشد. تجربه شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت 6 تا 113 ثانیه نشان می دهد این هاچ بک جذاب، مشتریان مختلفی را به سوی نشان با اصالت آلفارومئو کشانده است. طیف به نسبت گسترده جولیتا در بازار جهانی باعث شده در چند دهه اخیر، بیش ترین سود کمپانی سازنده از این هاچ بک به دست آید.

اما در بازار ایران آلفارومئو جولیتا با ذات اسپرت خود ظاهر شده و از ابتدا با پیشرانه 14 لیتری توربو عرضه گردیده است. این پیشرانه که جوایز بسیاری را به خاطر مهندسی دقیقش به خود اختصاص داده، می تواند 168 تا 170 اسب بخار را با گشتاور 250 نیوتن متر به چرخ های جلوی خودرو منتقل کند. عمده جولیتاهای موجود در بازار ایران به جعبه دنده 6 دنده اتوماتیک دو کلاچه خشک مجهز هستند و تعداد محدودی از این هاچ بک اسپرت با جعبه دنده 6 دنده دستی به بازار وارد شده است. شتاب 77 ثانیه ای، ایمنی بالا، فرمان پذیری عالی، کیفیت متریال خوب، طراحی جذاب، سواری مناسب، مصرف سوخت پایین، امکانات رفاهی قابل قبول و… از دلایلی است که جولیتا را به یک هاچ بک دوست داشتی برای اکثر جوانان مرفه ایرانی تبدیل کرده است. البته نباید فراموش کرد که ضعف در عملکرد شرکت واردکننده محصولات آلفارومئو، سیستم تهویه های نه چندان قوی و عدم تطبیق جعبه دنده دو کلاچه محصولات این خودروساز ایتالیایی با شرایط ایران بسیاری را از خرید این هاچ بک اسپرت ایتالیایی منصرف کرده است. در حال حاضر می توان مدل های مختلف آلفارومئو جولیتا را با کارکردهای متفاوت در بازه قیمتی 260 تا 490 میلیون تومان خریداری کرد.

با وجود تمام جذابیت های جولیتا برخی اخبار حاکی از آن است که این هاچ بک ایتالیایی با تمام زیبایی هایش تا چند وقت دیگر جای خود را به محصولی به روزتر می دهد. بر اساس ادعای برخی رسانه های ایتالیایی، چند وقتی است که تیم طراحی آلفارومئو پروژه یک هاچ بک پنج در جدید را آغاز کرده تا جایگزینی را برای جولیتا معرفی کند. با نگاهی به اتفاق های چند سال گذشته کمپانی آلفارومئو می توان حدس زد که جولیتا Type 940 به زمان بازنشستگی خود نزدیک شده و دیگر ظاهرش خط سیر جدید کمپانی سازنده را دنبال نمی کند. بسیاری از کارشناسان خودرو معتقدند تا سال آینده، کمپانی آلفارومئو نسلی جدید از جولیتا را به بازار جهانی معرفی می کند و سبک ظاهری جولیتا و استلویو را برای آن درنظر خواهد گرفت. اکنون باید منتظر بود و دید که طراحان آلفارومئو در ماه های آتی، چه سبک از خودروهای اسپرت ایتالیایی را برای جولیتای جدید در نظر می گیرند.

 

0دیدگاه