اخبار خودرو

این نکات را در خرید خودروی کارکرده رعایت کنید

این نکات را در خرید خودروی کارکرده رعایت کنید
شنبه 15 تیر 1398 ساعت 11:12

این روزها با توجه به افزایش بی سابقه قیمت انواع خودروها بسیاری از افراد به سمت خرید خودروهای کارکرده می‌روند. در بسیاری از موارد این روش می‌تواند مناسب باشد چرا که هزینه بسیار کمتری نسبت به نمونه‌های صفر کیلومتر پرداخت می‌شود اما باید در خرید به یک سری از نکات توجه کرد.

به گزارش گسترش نیوز ، خرید خودروی کارکرده می‌تواند بسیار به صرفه‌تر از خودروهای صفر کیلومتر باشد اما این نکته در تمامی موارد صدق نمی‌کند. گاهی در صورت عدم دقت با خرید نمونه‌های کارکرده نامناسب خرج زیادی بر روی دست خریدار باقی خواهد ماند بنابراین باید به یک سری نکات توجه ویژه‌ای داشت. علاوه بر این در خصوص قیمت نیز تحقیق و جست‌و‌جوی زیادی لازم است تا خودرو را با مبلغ مناسبی خریداری کرد. در ادامه به توضیح نکاتی در خصوص خرید خودروی کارکرده می‌پردازیم.

1: نهایت مبلغ قابل پرداخت

در زمان خرید خودروی کارکرده باید در برخی مواقع باید بیش از مقدار تعیین شده بودجه در نظر بگیرید. این مورد برای خودروهایی است که از گارانتی خارج شده‌اند و ممکن است پس از خرید نیاز به یک سری تعمیرات داشته باشید. این تعمیرات گاهی اوقات می‌تاوند تا 20 درصد از کل مبلغ لازم برای خرید خودرو را شامل شود. مواردی از جمله تعمیرات پیشرانه، تعویض تایرها و … را می‌توان از جمله تعمیرات معمول در خصوص خودروهای کارکرده دانست.

2: بیش از یک برند را در نظر بگیرید

در میان خودروهای کارکرده که در بازار موجود است به عنوان مثال محصولات تویوتا کیفیت بسیار خوبی دارند اما در مقابل کیا و هیوندای را نیز می‌توان به عنوان گزینه‌های قابل قبول در نظر گرفت. بنابراین اگر می‌خواهید پول بیشتری را ذخیره کنید بهتر است بر روی یک برند تمرکز نداشته باشید و بیش از یک برند را در نظر بگیرید. بهتر است که لیستی از برندها و خودروهای مورد نظرتان که با بودجه و نیازهای شما همخوانی دارد را تهیه کنید.

3: بررسی قیمت‌ها

قیمت‌ها بر اساس محل زندگی می‌تواند متفاوت باشد. برای خرید خودروی کارکرده می‌توانید از وب‌سایت‌های آگهی و نمایشگاه‌های خودرو قیمت بگیرید. معمولا خرید خودرو از سایت‌های آگهی به دلیل قیمت‌های پایین‌تر به صرفه‌تر به نظر می‌رسد اما در مقابل خطراتی نیز وجود دارد. نمایشگاه‌های خودرو ممکن است کمی گران‌تر بفروشند ولی با توجه به دارا بودن جواز کسب مطمئن‌تر هستند. در هر صورت برای خرید از هر دو موارد باید دقت لازم را به خرج داد و با بررسی به بهترین قیمت رسید.

4: چک کردن گذشته خودرو

حتی اگر خودرویی را از یک دوست و یا آشنای نزدیک خود می‌خرید،‌گذشته آن را بررسی کنید. زمانی که خودرو برای سرویس‌های دوره‌ای به نمایندگی برده می‌شود اطلاعات قطعات تعویض شده و سایر موارد در دفترچه خودرو درج می‌شود. بنابراین با مشاهده این دفتر می‌توانید از صحت انجام معاینات و تعویض‌های به موقع خودرو مطلع شوید.

5: تست درایو

یکی از مهم‌ترین کارهایی که در هنگام خرید خودروی کارکرده باید انجام داد تست درایو است. از صاحب خودرو بخواهید که با خودرو کمی رانندگی کنید و در همین زمان می‌توانید به بسیاری از مسائل و مشکلات فنی پی ببرید. از جمله این موارد می‌توان به عملکرد مناسب گیربکس به خصوص در مدل‌های اتوماتیک و پیشرانه اشاره کرد. زیرا در صورت خرابی و مشکل در آن‌ها بعد از خرید باید مبالغ زیادی را صرف تعمیرات کنید. همچنین با تست درایو از وضعیت داخل کابین و صداهای احتمالی آزاردهنده داخل خودرو با خبر خواهید شد.

6: بررسی تصادف و رنگ

بررسی ظاهری خودرو در خصوص رنگ‌شدگی و تصادف یکی دیگر از موارد مهمی است که باید به آن‌ها توجه کرد. برای این کار بهتر است خودرو را به مراکزی که در این خصوص فعالیت می‌کنند ببرید تا از عدم تصادف و رنگ‌شدگی مطمین شوید. همچنین اگر در خصوص مسائل فنی نیز سررشته ندارید اکثرا در همین مراکز خودرو را از لحاظ سلامت فنی نیز بررسی می‌کنند.

در بحث‌‌ پیرامون این مطلب شرکت کنید!

0دیدگاه